Acer Aspire Go 16 AG16-71P-57MD Core 5 Laptop with 16GB RAM & 512GB SSD
  • Stock: Coming Soon
  • Model: AG16-71P-57MD
  • MPN: NX.JTHEM.008
views 485
1 EGP
Ex Tax: 1 EGP
Shiping Information
Nationwide shipping across Egypt. Fees confirmed by phone before shipping.
Model Name
Acer Aspire Go AG16-71P-57MD
Part Number
NX.JTHEM.008
Color
Silver
Processor
  • Manufacturer: Intel®
  • Type: Core™ 5
  • Model: 120U
  • Base Clock: 1.40 GHz
  • Cores / Threads: 10 cores / 12 threads
Display
  • Screen Size: 16" (40.6 cm)
  • Resolution: 1920 × 1200 (WUXGA)
  • Aspect Ratio: 16:10
  • Panel Type: Active Matrix TFT LCD with IPS and ComfyView (Matte)
  • Refresh Rate: 60 Hz
  • Touchscreen: No
Graphics
  • Controller: Intel® Integrated Graphics
  • Memory: Shared system memory
Memory
  • Installed RAM: 16 GB DDR5 SDRAM
  • Max Supported: 32 GB
Storage
  • Capacity: 512 GB
  • Interface: PCIe NVMe 4.0
  • Form Factor: M.2
Networking & Connectivity
  • Wi-Fi: IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6)
  • Bluetooth: 5.1 or above
  • Ethernet: Gigabit Ethernet
  • RJ-45 Port: No
Audio & Camera
  • Speakers: 2
  • Microphone: Yes
  • Camera Shutter: Yes
  • Fingerprint Reader: No
Ports & Interfaces
  • USB 3.2 Gen 1 Type-A: 2
  • USB 3.2 Gen 2 Type-C: 1
  • HDMI: 1
  • Total USB Ports: 3
Input Devices
  • Keyboard: Backlit (white), with programmable key, AcerSense key, Caps Lock & Mic Mute indicators
  • Touchpad: Microsoft Precision Touchpad certified
Battery
  • Capacity: 53 Wh
  • Chemistry: Lithium-Ion (Li-Ion)
  • Max Runtime:
    • Up to 10 hours (video playback)
    • Up to 6 hours (web browsing / MobileMark2025)
Power Adapter
  • Max Wattage: 65 W
Security
  • Firmware TPM
  • BIOS user/supervisor passwords
  • Kensington Nano lock slot
Physical Specifications
  • Dimensions (W × D × H): 357.4 × 253.9 × 17.9 mm