CORSAIR AX1600i CP-9020087-NA 1600W ATX 80 PLUS TITANIUM Certified Full Modular Digital ATX Power Supply
  • Stock: Out Of Stock
  • Model: CP-9020087-NA
Brand
CORSAIR
Model
CP-9020087-NA
Series
AX1600i
Details
Type
ATX
Maximum Power
1600W
Fans
1 x 140mm Patented FDB cooling fan
Main Connector
20+4Pin
+12V Rails
Single
PCI-Express Connector
10 x 6+2-Pin
SATA Power Connector
16
Modular
Full Modular
Energy-Efficient
80 PLUS TITANIUM Certified
Over Voltage Protection
Yes
Input Voltage
100 - 240 V
Input Frequency Range
50/60 Hz
Input Current
15 - 9 A
Output
+5V@30A, +3.3V@30A, [email protected], [email protected], [email protected]
Dimensions
3.39" x 5.91" x 7.87"
Max PSU Length
200 mm
Weight
12.80 lbs.
Features
Connectors
1 x ATX (24PIN) (20+4)
2 x EPS/ATX12V (8-PIN) (4+4)
10 x PCI-E (8PIN) (6+2)
4 x SATA (2 SATA)
12 x SATA (4 SATA)
9 x Peripheral (4-PIN)
2 x Floppy Adapter (4PIN)
1 x USB (9PIN)
Features
1600W of Ultimate Power: Delivers 1600W of continuous, ultra-stable, 80 PLUS Titanium efficiency power.
World Class Electrical Performance: Incredibly stable voltages and ultra-low ripple noise.
140mm Patented FDB cooling fan: Delivers low-noise operation even at demanding loads.