COUGAR Helor 360, RL-HLR360-V1, Liquid CPU Cooler, 360 mm, with 3 Vortex Omega 120 mm Fans. Addressable RGB, Core Box v2 and a Remote Controller.
  • Stock: In Stock
  • Model: RL-HLR360-V1
Brand
COUGAR
Series
Helor 360
Model
RL-HLR360-V1
Type
Liquid Cooling System
Block
Block Compatibility
Intel LGA 2066 / 2011 / 2011-3 / 1366 / 1156 / 1155 / 1151 / 1150 / 775
AMD Socket AM4 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 / FM2+ / FM2 / FM1 (*)
* Not compatible with Socket TR4
Block Dim.
81.8 x 94.8 x 78.3 mm
Block Material
Copper with Nickel Plating
Radiator
Radiator Dim.
394 x 120 x 27 mm
Radiator Material
Aluminum
Fan
Fan Size
3 Fan Slots (120mm)
Fan Dim.
120 x 120 x 25 mm
Bearing Type
Hydro-Dynamic Bearing
Fan RPM
600 - 1800 +/- 200 RPM
Fan Air Flow
78.4 CFM (Max.)
Fan Noise
37.1 dBA (Max.)
Fan Connector
4 Pin PWM
Color
Black
LED Color
Addressable RGB
Tube
Tube Material
Durable Rubber with Sleeves
Features
Features
The Perfect Water Block: Durable and Convenient
Dynamic RGB Lighting
Motherboard Synchronization + Core Box v2
Performance First: Incredible Fans
Legendary Cooling
Sleeved and Extended Tubing
Package Contents
Package Contents
1 x Helor 360
3 x Vortex Omega 120
1 x Mounting Kit
1 x Core Box v2 & Power Connector
1 x Wireless Controller
1 x 5V Addressable Header Adapter (Core Box v2 to M/B)