Seasonic CORE GM-650, 650W 80+ Gold, Semi-Modular, Fan Control in Silent and Cooling Mode, Perfect Power Supply for Gaming and Various Application, SSR-650LM
Out Of Stock
  • Stock: Out Of Stock
  • Model: CORE GM-650
Model
BrandSeaSonic
SeriesCORE Series
ModelCORE GM-650
Details
TypeATX12V
Maximum Power 650W
Fans 120mm Sleeve Bearing Fan
Main Connector 20+4Pin
+12V Rails Single
PCI-Express Connector 4 x 6+2-Pin
SATA Power Connector 6
Modular Semi-Modular
Energy-Efficient80 PLUS GOLD Certified
ProtectionOPP, OVP, OCP, OTP, SCP, UVP
Input Voltage100 - 240 V
Input Frequency Range50/60 Hz
Input Current9 - 4.5 A
Output+3.3V@20A, +5V@20A, +12V@54A, [email protected], +5VSB@3A
MTBF >100,000 Hours
ApprovalscTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, CE, FCC
Energy Star, RoHS, WEEE, ErP Lot 6, REACH
Dimensions3.39" x 5.51" x 5.91"
Max PSU Length140 mm
Weight3.97 lbs.
Features
Connectors1 x Main Power (24P / 20P)
1 x EPS 12V / ATX 12V (8P / 4P)
4 x PCI-E (8P / 6P)
6 x SATA
3 x Molex
FeaturesHigh Efficiency, 80 PLUS Gold Certified
Semi-Modular Cabling Design
Compact Size (140 mm)
DC to DC converter design
Seasonic Smart and Silent Fan Control (S2FC)
Highly Reliable Japanese 105 °C Aluminum Electrolytic Capacitors
Tight Voltage Regulation (12 V, 5 V and 3.3 V) [+/- 3%]