Seasonic PRIME TX-850, 850W 80+ Titanium, Full Modular, Fan Control in Fanless, Silent, and Cooling Mode, 12 Year Warranty, Perfect Power Supply for Gaming and High-Performance Systems, SSR-850TR.
  • Stock: Out Of Stock
  • Model: SSR-850TR
Model
BrandSeaSonic
SeriesPRIME Ultra Titanium
ModelPRIME TX-850 (SSR-850TR)
Details
TypeATX12V / EPS12V
Maximum Power 850W
Fans 135mm Fluid Dynamic Bearing Fan w/ Hybrid Fan Control
Fan Control: Premium Hybrid Fan Control
Fan Bearing: Fluid Dynamic Bearing
Life Expectancy: 50,000 hours at 40 degree centigrade, 15% - 65% RH
PFC Active
Main Connector 20+4Pin
+12V Rails Single
PCI-Express Connector 6 x 6+2-Pin
SATA Power Connector 10
Modular Full Modular
Efficiency 94 % efficiency at 50 % system load
Energy-Efficient80 PLUS TITANIUM Certified
Over Voltage Protection Yes
Input Voltage100 - 240 V
Input Frequency Range50/60 Hz
Input Current11 - 5.5 A
Output+3.3V@20A, +5V@20A, +12V@70A, [email protected], [email protected]
MTBF 150,000 Hours MTBF at 25 degree centigrade, excl. fan: 150,000 hours
ApprovalsSafety and EMC: cTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC
Environmental Compliance: Energy Star, RoHS, WEEE, ErP Lot 6, REACH
Dimensions3.39" x 5.91" x 6.70"
Max PSU Length170 mm
Weight9.20 lbs.
Features
Connectors1 x Main Power 24/20 pins
2 x CPU 4/8 Pin
6 x PCI-E 6/8 Pin
10 x SATA
5 x Peripheral
1 x FDD
Features80 PLUS Titanium
Fluid Dyanamic Fan Bearing
Premium Hybrid Fan Control
Micro Tolerance Load Regulation
Extended Hold-up Time (30 ms)
Super Low Ripple Noise (20 mV)