  • Stock: Out Of Stock
  • Model: MLY-D36M-A18PA-R1
BrandCOOLER MASTER
SeriesML360P Silver Edition
ModelMLY-D36M-A18PA-R1
Type Liquid Cooling System
Block
Block CompatibilityIntel LGA 2066 / 2011-v3 / 2011 / 1200 / 1151 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 775
AMD TR4 / AM4 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 / FM2+ / FM2 / FM1
Block Dim.82.9 x 72.0 x 52.9 mm
Radiator
Radiator Dim.394.0 x 119.0 x 27.2 mm
Radiator Material Aluminum
Fan
Fan Size3 Fan Slots (120mm)
Fan Dim.120.0 x 120.0 x 25.0 mm
Fan RPM650 - 1800 RPM
Fan Air Flow45 CFM +/- 10%
Fan Noise8 - 30 dBA
Fan Connector4-Pin(PWM)+ARGB 3Pin
ColorSilver
LED ColorARGB
Features
Features360mm Radiator - Aluminum silver finish 360mm radiator to remove excess heat from the CPU and cool with maximum efficiency.
Integrated Fan design - Integrated three 120mm fans into one 360mm square frame unit for a quick install and reduce loss of airflow to the radiator
Fewer wires to worry about - Easy cable management with just 2 connectors for the integrated 360mm fan design